Wpisy

 • czwartek, 10 września 2015
 • sobota, 04 października 2014
 • wtorek, 06 maja 2014
  • Premier-Liga - Zapraszamy serdecznie - zobacz i polub stronę

   Zapraszamy serdecznie na nowy fanpage na Facebook dotyczący rosyjskiej Premier-Liga.

   Dostępne są tam newsy dotyczące klubów rosyjskich, piłkarzy rosyjskich oraz wiele innych ciekawych rzeczy. Także możesz spotkać tam, ciekawostki dot. piłkarzy, klubów oraz kibiców.

   Jest to dość nowa strona, która powstała 23 kwietnia 2014 roku i będzie ona aktywnie prowadziła swoją działalność i propagowała newsy z ligi rosyjskiej.

   https://www.facebook.com/pages/Liga-Rosyjska-Russian-League/243802809140337?fref=ts

   Onopko Viktor, jest jedynym, jak na razie graczem, który rozegrał najwięcej spotkań dla reprezentacji Rosji po 1991 r. Zadebiutował w dniu 16.08.1992 z Meksykiem 2:0. Wychowanek Stachanoweć Stachanow, rozegrał w barwach Rosji 109 spotkań. Jako obrońca zdobył 7 bramek dla swojego państwa. Z kolei pierwszego gola strzelił w meczu z Salwadorem 2:1 (17.02.1993).
   Także Onopko, występował na Mistrzostwach Świata w 1994 i w 2002 roku, jak również na Euro 1996.
   Ostatni mecz w reprezentacji zagrał z Litwą 4:3 (18.08.2004), a ostatniego gola zdobył z Albanią 4:1 (16.10.2002). Gracz Spartaka Moskwa (1992–1995) oraz Ałanii (2003) i Saturna (2004–2005).
   

   Na zdjęciu Wiktor Onopko w trykocie rep. Rosji

   źródło: http://www.mhealth.ru/upload/menshealth/2012/June/ONOPKO_06.jpg

   Kibicuje w Rosji każdy, bez względu na wiek i wagę! Przekonaj się wchodząc na stronę Ligi Rosyjskiej.


   Na zdjęciu kibic Rubina Kazań

   źródło: https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t1.0-9/10177947_247560635431221_7837205036729735535_n.jpg

   https://www.facebook.com/pages/Liga-Rosyjska-Russian-League/243802809140337?fref=ts

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „Premier-Liga - Zapraszamy serdecznie - zobacz i polub stronę”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   ascalcin
   Czas publikacji:
   wtorek, 06 maja 2014 10:26
 • wtorek, 22 kwietnia 2014
  • Wróć Yesterday! - krótkie miłosne opowiadanie

   " Będąc pewnego razu, na wyjeździe ze szkoły, zwiedzałem i poznawałem nową kulturę, zachowanie i zwyczaje pewnych ludzi, którzy mieszkali na Kaukazie. Byli oni i są nadal przyjaźni, życzliwi i uprzejmi. 3 dni mieszkaliśmy u innego gospodarza z moimi znajomymi ze szkoły, którzy również chcieli poznać nową kulturę itp. itd. Jedni ze szkoły wybierali wyjazdy do Włoch, Grecji,Hiszpanii, ogólnie do ciepłych krajów, a ja i moi pozostali znajomi właśnie tam chcieliśmy koniecznie jechać i nie żałowaliśmy. Będąc w jednym domu poznałem pewną młodą dziewczynę o imieniu Liiza, miała jeszcze brata, młodszego od siebie nazywał się Sherip (czyt.Szerip). Dom ten był dość spory, gdyż mieszkały tam dwa pokolenia. Na parterze była kuchnia i takie salony gościnne, na pierwszym piętrze gdzie były gościnne pokoje, mieliśmy swoje łóżka, gdzie spaliśmy w osobnych pokojach po dwie osoby.  Drugie piętro było dla dziadków, czyli rodziców gospodarzy, z kolei na 3 piętrze były pokoje gospodarzy oraz tej Liizy i Sheripa. Dziewczyna ta spodobała się mi ze względu na to, iż miała ładne zielone oczy i także uśmiech oraz ciemne blond włosy,końcówki tychże włosów miała kręcone. Charakter też miała bardzo dobry, pomocna,uprzejma i z sercem przede wszystkim, a także spokojna i bardzo mądra w szkole dostawała pochwały od nauczycieli. Jednak przeważyło to, iż spośród swoich koleżanek, znajomych ze szkoły miała, jako jedyna z niewielu zielone oczy, w tamtym regionie to rzadkość, wszystkie osoby mają oczy koloru migdałowego i włosy czarne, a ona była jakby „nasza”. Zawsze wracała z grupą swoich koleżanek ze szkoły, ona była z nich wszystkich najbardziej spokojna w porównaniu z innymi dziewczynami, po prostu skromna. Byłem tam bardzo zauroczony tą Liizą, iż pewnego dnia namalowałem dla Liizy duże, czerwone serce, starałem się, jak mogłem, gdyż nie mam talentu artystycznego.

   źródło:http://data3.whicdn.com/images/23657033/thumb.jpg

    

   Miałem kartek parę w walizce małej, wziąłem od jej młodszego brata czerwoną kredkę, napisałem jeszcze cyrylicą „dla Lizzy” z boku serca.Położyłem na szafce małej, która stała w jej pokoju i oddaliłem się. Z początku nie wiedziała, od kogo to otrzymała, gdyż w naszej grupie, oprócz mnie i koleżanek było także 4 chłopaków (Gniewomir, Radosław, Sędzisław i Krzesimir), więc mogła tylko podejrzewać, na jaw wyszło, wtedy, gdy ona zapytała swojego brata Sheripa, kto brał od niego czerwoną kredkę, on, wtedy wskazał palcem na mnie i powiedział w ich języku, że to ja byłem. Moment ten, był dla niej przełomy, gdyż było widać w jej oczach radość i zadowolenie, że podoba się komuś obcemu i że w taki sposób jej okazał swoje zainteresowanie, a nie w sposób trywialny poprzez łapanie za włosy, zaczepianie poprzez gwizdanie czy dokuczanie poprzez niewybredne teksty. Niestety trzeba było wracać do domu z powrotem, została tam sama, pożegnałem się z każdym, kto nas gościł, nikt nie brał żadnych nr tel.,adresów, bo wiedzieliśmy, że wrócimy tu za rok i znów się zobaczymy, gdyż w jej kulturze nie ma słowa „żegnaj”, tylko istnieją na pożegnanie takie oto zwroty: „do widzenia”, lub „do zobaczenia”.

    

   źródło:https://www.filterforge.com/gallery/6-original.jpg

   Cóż, wróciłem do domu, ale znów pojechałem tam do tej samej miejscowości, co roku temu, oraz do innych miejscowości również przybyłem. Odwiedziłem tych samych ludzi, co mnie i moją grupę znajomych ugościli podczas wcześniejszego wyjazdu mojego, poszedłem do tego domu, gdzie była ta dziewczyna. Zaglądałem i oglądałem ten dom, w którym Liiza mieszkała. Nikt nie wychodził do mnie przez dobre 10 min., rozglądałem się, zachodziłem od tyłu domu, myślałem, że tam ta rodzina siedzi na tarasie, ale nikogo tam też nie było. Doszła do mnie pewna starsza kobieta chodząca o lasce o imieniu Marjam.  Zapytałem ją, gdzie jest ta rodzina i Liiza? kobieta ta odparła, że: "wyjechali,wyjechali daleko" i odeszła ode mnie i szła z powrotem do swojego domu, ja siedziałem zamyślony na ławce drewnianej, która stała przed płotem tego domu.Za jakiś czas znów widzę z daleka, że idzie ta starsza kobieta, trzymała jakąś kartkę,łudziłem się, że to może od Liizy dla mnie, może serce, jej autorstwa, może jakieś słowa pożegnalne, aby skrócić ból poruszania się Marjam, podbiegłem do niej. Pokazała mi ową kartkę i była tam napisana miejscowość nowa, gdzie obecnie przebywa jej rodzina. Odczytałem tą nazwę napisaną cyrylicą, Marjam kiwnęła głową, że dobrze przeczytałem i prawidłowo. Od jakiegoś czasu Liiza mieszka w Wielkiej Brytanii w miejscowości Itpton St. John, gdzie pojechała dzięki diasporze jej narodowości. Diaspora ta, zamieszkuje terytorium całej Anglii. Minął już kwartał, pół roku i rok, kiedy to wróciłem do domu swojego i uczucie do tej dziewczyny nie minęło, nadal o niej myślę, mam jej obraz w pamięci.Dokładnie, jak w piosence Top One: "Serce moje płacze i na ziemi jest mi źle, bo dziewczyna, którą kocham, opuściła nagle mnie. Zostawiła me uczucia i zostałem całkiem sam. A ja o niej ciągle marzę i jej obraz w sercu mam".

    źródło:http://www.tol.org/get_img?NrArticle=18789&NrImage=29

   Nie żałuje niczego, tego, że ją poznałem, że się w niej zakochałem, albowiem nie wstydzę się okazywać uczuć ani nie boję się tego czynić, nie żałuje, że jej podarowałem na kartce serce ode mnie dla niej. Żałuje, że tak mało zrobiłem w obecniej, gdyż stać mnie było i nadal mnie stać na więcej, jeśli chodzi o Liizę.Jednak nie zrobiłem wiele, gdyż nie mogłem ze względu na jej kulturę, która zabraniała okazywania wielkich uczuć przez chłopaka wobec dziewczyny, kiedy to oni byli sam na sam i kiedy byli tylko sami. Hm, czy ona zakochała się we mnie i czy jej zależało? tego nie wiem, przypuszczam, że tak, gdyż zawsze odpowiedziała nieśmiele na moje "cześć", uśmiechała się do mnie, jednak nie rozmawialiśmy nigdy długo, ze względu na tą kulturę. Cóż, serce to inna sprawa,gdzie mózgowi zdarza się amnezja, czyli zapomnieć, tak serce, jak raz poczuło coś to nie zapomni nigdy. I tak jest, gdyż innej nie znam, z inną nie chcę, po prostu ona albo nikt.

   źródło:http://data2.whicdn.com/images/112610801/large.jpg

   Hm, gdybym ją znów spotkał, zobaczył? To na pewno bym się cieszył, ale już nie powiedziałbym jej tego słowa, co zawsze, czyli „cześć” lub „cześć Liiza”, a byłoby to już „kocham Cię” po angielsku, po polsku, czy w jej języku, nieważne, w jakim języku, ale odważyłbym się to powiedzieć. Dlaczego? otóż. słowa te powiedziałbym z łatwością, albowiem,jak kogoś się kocha bardzo mocno to nie jest to żadną sztuką i trudnością powiedzieć te słowa, bynajmniej dla mnie, bynajmniej, gdy ją naprawdę pokochałem i tylko jej te słowa mogę powiedzieć, rano w południe, wieczorem. I właśnie to jest ta jedna z wielu rzeczy, które żałuję, że nie uczyniłem. Kończąc chcę dodać, iż po prostu, Liiza była moim serca biciem i po prostu nie ma Ciebie, nie ma nas, pierwsza miłość, pierwsza miłość pozostawia wspomnień ślad i z tego wszystkiego, aż chce się zawołać - Wróć Yesterday! ".

    

   ~ Opowieść fikcyjna na autentycznych faktach (imiona zostały zmienione).

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   ascalcin
   Czas publikacji:
   wtorek, 22 kwietnia 2014 14:54
 • poniedziałek, 30 grudnia 2013
  • Władimir Putin i Soczi 2014

   Kolejny kraj zbojkotował Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi, które odbędą się na początku lutego i potrwają do niemal końca lutego przyszłego roku. Lista nieobecnych się wydłuża, wcześniej swój bojkot zapowiedział m.in. prezydent Francji François Hollande i Niemiec Joachim Gauck, również delegacja amerykańska nie do końca jest przekonana co do swojej wizyty w Soczi, a wczoraj pani prezydent Litwy także zapowiedziała, iż bojkotuje owe igrzyska. Powodem jest chociażby nieposzanowanie praw człowieka. Putin telewizję i radio ma, widzi i słyszy i ułaskawia wszystko i wszystkich. Mowa tutaj o działaczach z Greenpeace, członkiniach Pussy Riot a także na wolność po wieloletnim więzieniu wyszedł Michaił Chodorkowski.

   Fot.1. Władimir Putin przy skoczni narciarskiej w Soczi

   źródło: http://farm9.staticflickr.com/8377/8453049149_076f12518c_o.jpg

   Jednak martwi mnie to, czy ten czas czyli od 7 lutego do 23 lutego będą świętem sportu. Kraj Krasnodarski, gdzie leży Soczi jest nieopodal Kaukazu. Kaukaz to epicentrum wojen i konfliktów. Separatyści w połowie 2011 r. już zapowiedzieli, że nie przepuszczą takiej okazji jaką są tak ważne igrzyska do zamanifestowania swojej siły i żądań wobec Kremla. Doku Umarow w połowie 2011 r. powiedział, iż to są: "gry szatańskie, które będą odbywały się na kościach przodków". Rosjanie wraz z Brytyjczykami po rozmowie D.Camerona i W.Putina doszli do konsesusu, aby wspólnie czuwać nad bezpieczeństwem. Rosja także do tej inicjatywy zaprosiła Gruzję, nie przypadkowo, gdyż od niej w 2011 r. oddzieliły się Abchazja i Osetia Płd., gdzie tam również aktywni są separatyści. Dla Rosji będzie to podwójnie trudne zadanie. Z jednej strony musi wypaść i pokazać, że warto na jej terenie organizować wielkie imprezy sportowe czy kulturalne, a z drugiej musi zadbać i to bardzo o bezpieczeństwo nie tylko swoich obywateli ale również i przede wszystkim gości zza granicy.

   fot.2. Prezentacja Soczi 2014

   źródło: http://farm5.staticflickr.com/4046/4397465020_603523ce7c_o.jpg


   Miejmy nadzieję, iż XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie, będą walką na arenie sportowej w każdych dziedzinach sportowych a nie walką na ulicy na śmierć i życie, pomiędzy separatystami a rosyjskimi służbami bezpieczeństwa.

    

   Autorski tekst pierwotnie ukazał się na: sprawyzagraniczne.salon24.pl

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   ascalcin
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 30 grudnia 2013 07:28
  • Radykalni muzułmanie w Rosji, dają o sobie znać

   W dniu wczorajszym ( 29.12.2013) doszło do wybuchu na dworcu w mieście Wołgograd w Obwodzie Wołgogradzkim. Co najmniej 13 osób zginęło a 27 zostało rannych, niewątpliwie liczba rannych czy zabitych może wzrosnąć. W maju już w Stawropolu siły FSB zatrzymały podejrzanych muzułmanów, którzy planowali atak terrorystyczny w tym mieście. W Wołgogradzie pod koniec października 2013 r. wysadziła się również kobieta-terrorystka. Eksplozja miała miejsce w zatłoczonym autobusie. W wyniku czego 6 osób zginęło na miejscu, 30 osób zostało hospitalizowanych.Walczący muzułmanie z tzw."wojującego islamu" pragną utworzyć nie tylko na Kaukazie Północnym kalifat, emirat kaukaski z prawami szariatu, który miałby zastąpić konstytucje poszczególnych obwodów, republik czy okręgów a nawet konstytucję rosyjską, która niedawno obchodziła swoje 20-lecie. Do ataków terrorystycznych coraz częściej są wykorzystywane kobiety, które są podatne na sugestie oraz łatwiej jest je namówić, iż to co robi będzie docenione przez Allaha i czeka ją za ten "wspaniały" czyn miejsce w raju.

   Fot.1. Flaga Emiratu Kaukaskiego

   źródło: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/22/Flag_of_the_Caucasian_Emirate.svg

   Do Zimowej Olimpiady w Soczi coraz bliżej (7luty -23 luty 2014), należy się niestety spodziewać takich ataków terrorystycznych nie tylko z udziałem kobiet, ale i mężczyzn, tym samym radykalni muzułmanie zamieszkali w Rosji, zwrócą na siebie uwagę oraz pokażą, że Władimir Putin nie radzi sobie z "Wojującym islamem" we własnym państwie. Ataki terrorystyczne pokazują, iż W.Putin nie jest już silnym przywódcą politycznym, a jedynie prezydentem, który w kwestii walki z terroryzmem na terytorium Federacji Rosyjskiej ma związane ręce.

    

   autorski tekst pierwotnie ukazał się na: www.sprawyzagraniczne.salon24.pl

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   ascalcin
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 30 grudnia 2013 07:21
 • niedziela, 08 grudnia 2013
  • Sportverein Grödig - podbije austriacką Bundesligę ?

   Sportverein Grödig, to mały klub z wielkimi ambicjami piłkarskimi. Owy klub obecnie zajmuje po 19 kolejkach 2 miejsce w austriackiej Bundeslidze. Nie byłoby w tym nic dziwnego, że jest to beniaminek ligi i jest lepszy od takich zespołów jak m.in. Austria i Rapid Wiedeń czy Sturm Graz. Klub ten pochodzi z małego miasteczka Grödig, które w połowie 2013 r. liczyło sobie ok. 7 tys. mieszkańców. Niniejsze miasto leży w landzie Salzburga. Klub ten powstał w połowie marca 1948 r.

   Mecz pucharowy z Lask Linz przegrany 2-0 ( 25/09/2012 rok )

   http://images.laola1.at/Fussball/OeFBCup/1519233_lask-groedig1_800x450.jpg?1348608479

   Tak naprawdę do sezonu 2012/2013 wielkich sukcesów nie odnosił odpadał w pucharze Austrii dość szybko, długo grał w niższych regionalnych i amatorskich ligach. Przełom nastąpił w sezonie 2010/2011, kiedy to przybył jako trener były wielokrotny piłkarz rep.Austrii, Heimo Pfeifenberger. W przeszłości grał on m.in. w Werderze Brema czy SV Austria Salzburg. Prowadził on zespół z Grödig 2 sezony i to przyczyniło się do zbudowania solidnej dość ekipy, która walczyła o pierwszą Bundesligę w Austrii. W tym czasie klub pozyskał trzech dobrych piłkarzy to m.in. Herwig „Wiggerl“ Drechsel, który spędził 9 lat w SV Ried. Drugim poważnym wzmocnieniem w 2011 roku był transfer bramkarza 6-krotnego reprezentanta Austrii, Andreas Schranz z SK Austria Kärnten. Ostatnim piłkarzem, który dużo wnosił do zespołu to pomocnik, Diego Sehnem Viana z FC Magna Wiener Neustadt. W sezonie 2012/2013 przybył do klubu nowy trener, Adi Hütter. Adi Hütter większość swojej piłkarskiej kariery spędził w austriackich klubach np. w:  SV Austria Salzburg ( dziś Red Bull Salzburg) i Kapfenbergu. Do tego 14-krotny rep.Austrii z 3 golami na koncie.

   2010/2011 - 6 miejsce / 10 drużyn

   2011/2012 - 7 miejsce / 10 drużyn

   2012/2013 - 1 miejsce (AWANS) / 10 drużyn

    Na mecze klubu z Grödig nie przychodzi zbyt wiele osób. Zespół może pochwalić się stadionem Untersberg-Areną, która może max. pomieścić ok.5 tys. widzów. 

   Stadion Untersberg-Arena z lotu ptaka wraz z treningowym boiskiem

   http://derstandard.at/1363709839014/Groedigs-will-Spekulationen-beenden

   Austria Wiedeń - 1652 widzów - 30 listopad 2013

   Rapid Wiedeń - 3441 widzów - 10 listopad 2013

   Red Bull Salzburg - 4638 widzów - 27 październik 2013

   Najważniejszymi meczami obecnie są derby z Red Bull Salzburg. Wtedy nawet większość stadionu jest wypełniony fanatykami Red Bulla Salzburg czyli wtedy już jest komplet stadionowy. Należy dodać, iż na początku maja 2013 r. prezes klubu, Christian Haas wspomniał, iż na tamten czas klub dysponował 2 mln €, ta kwota była przeznaczona na transfery oraz rozbudowę stadionu. Jednak Stadion do dziś nie został rozbudowany a klub po awansie do austriackiej Bundesligi nie pozyskał nikogo z wyższej półki.Jedynie takie solidne wzmocnienie dla klubu to było pozyskanie islandzkiego pomocnika, Hannesa Sigurdssona z Mjällby AIF. On także jest najstarszym piłkarzem w drużynie. Średnia wieku w SV Grödig na dzień dzisiejszy to 24 lata, gdzie np. w Wolfsberger AC to 26,8 lat czy 25,5 w SC Wiener Neustadt.

   Sigurdsson Hannes, najstarszy piłkarz SV Grödig

   http://a.cdn-expressen.se/ImageHandler.axd?guid=344b403b-4034-47a1-bb78-9d4448f0e655&imageFormat=secondColumn

   Miejmy nadzieję, iż zespół ten spowoduje, że Austrię będzie reprezentować więcej drużyn i zdobędą do rankingu dla Austrii więcej punktów aniżeli jest obecnie. Tylko czekajmy, aż SV Grödig zagra w el. do LM za parę lat a może za 2 lata lub 3 ? 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   ascalcin
   Czas publikacji:
   niedziela, 08 grudnia 2013 19:41
 • środa, 06 listopada 2013
  • Rekordziści Bundesligi ...

   Nie trzeba nikomu przedstawiać niemieckiej Bundesligi, najwyżej klubowej ligi piłkarskiej, która powstała w połowie sierpnia 1963 r. Jednak piłka nożna w Niemczech ma swoje korzenie dużo wcześniej, więc uwzględnianie rekordów m.in. dot. ilości zdobytych mistrzostw w Niemczech ma swój początek od sezonu 1902/1903 r., gdyż w tym sezonie po meczu finałowym z dnia 31 maja 1903 r., poznaliśmy pierwszego mistrza Niemiec, byli to piłkarze VfB Lipsk, którzy wygrali z drużyną Deutscher FC Praga, aż 7-2!

   Fot.1. Piłkarze VfB Lipsk - pierwszy historyczny mistrz w piłce nożnej na terenie Niemiec

    

   źródło: http://www.mz-web.de/image/view/2013/4/31/23082244,19856331,dmData,maxh,480,maxw,480,Leipzig.jpg.

   Przejdźmy jednak do zaprezentowania klubów niemieckich, które najczęściej świętowali zdobycie mistrzostwa Niemiec:

   1. Bayern Monachium 23 razy - od 1932 do 2013
   2. FC Nürnberg 9 razy - od 1920 do 1968
   3. Borussia Dortmund 8 razy - od 1956 do 2012
   4. Schalke 04 7 razy - od 1934 do 1958
   5. Hamburger SV 6 razy - od 1923 do 1983
   6. Borussia VfL 1900 Mönchengladbach 5 razy - od 1970 do 1977
   7. VfB Stuttgart 5 razy - od 1950 do 2007
   8. SV Werder Brema 4 razy - od 1965 do 2004
   9. FC Kaiserlautern 4 razy - od 1951 do 1998
   10.SpVgg Fürth 3 razy - od 1914 do 1929
   11. VfB Lipsk 3 razy - od 1903 do 1913

   Nie ma wątpliwości, co do tego, który klub jest najbardziej zasłużonym w Niemczech, który to najwięcej stawał na najwyższym podium w piłkarskich rozgrywkach rozgrywanych na terenie Niemiec. Różnica między Bayernem a drugim czy trzecim miejscem w tabeli dot. ilości zdobytych mistrzostw jest kolosalna! Niewątpliwie Borussia Dortmund niebawem może wskoczyć na drugą pozycję wyprzedzając FC Nürnberg (od sezonu 2013/2014 - występuje w tej drużynie Mariusz Stępiński), które z roku na rok walczy o utrzymanie w Bundeslidze, natomiast Borussia Dortmund (w składzie trzech Polaków - Jakub Błaszczykowski, Robert Lewandowski oraz Łukasz Piszczek). BVB gra wyśmienicie z młodym trenerem Jürgenem Kloppem, jest w stanie zdobyć mistrzostwo Niemiec, jednak nie zapominajmy, iż ekipa prowadzona przez Josepa Guardiolę, Bayern Monachium nie jest słabą drużyną a wręcz przeciwnie, jest silniejszą niż ta, która zdobywała przegrywała w finale z M.United w LM (26.05.1999 r.). Natomiast klub w którym występuje obecnie polski pomocnik, Adam Matuszczyk, 1. FC Köln - 3 razy wygrało ligę niemiecką a później dalej zwaną Bundesliga w okresie od 1962 do roku 1978.

   Fot.2. Radość piłkarzy Borussii Dortmund (Freund, Möller, Riedle, Ricken, Cesar, Zorc) na meczu LM (6 grudnia 1994 r.)

   

   źródło: http://bilder.sportsandbytes.de/bvb/2011_2012/CorunaGR_1322147835.jpg.

   Na uwagę zasługują piłkarze Borussia VfL 1900 Mönchengladbach, którzy mimo, iż zdobyli aż/tylko? 5 razy mistrzostwo to w latach 70. XX wieku, byli oni niekwestionowanymi liderami piłkarskiego świata w Niemczech. Od sezonu 1969/70 do 1976/1977 - święcili: 5 razy mistrza Niemiec, a także 2 razy wicemistrzostwo Niemiec. Natomiast na arenie międzynarodowej to w sezonie 1972/73 - przegrali w finale P.UEFA z Liverpoolem FC (3:2 w dwumeczu), by w sezonie 1974/1975 w finale P.UEFA okazać się lepszym od Twente Enschede (5:1 w dwumeczu). Triumfowali piłkarze B.M'gladbach w sezonie 1978/1979 wygrywając z jugosławiańską wtedy Crveną Zvezdą Belgrad (2:1 w dwumeczu).   Fot.3. Piłkarze Borussia Mönchengladbach z mistrzowską paterą w 1977 r.

   źródło: http://www.stadtmagazin.de/pic/db_mannschaft2_76_771_online.jpg.

   Natomiast odnośnie występów w LM to piłkarze B.M'gladbach przegrali w finale tych elitarnych rozgrywek w sezonie 1977/78 z angielskim Liverpoolem FC 3:1.

   Reasumując, należy pamiętać, iż nie ważne jest kto ma gonić w klasyfikacji dot. ilości zdobytych mistrzostw, a ważne jest to, kiedy to nastąpi, a zanosi się na to, iż długo Bayern Monachium będzie utrzymywał się na pierwszym miejscu pod tym względem, a tym samym będzie on nadal jednym z zasłużonych i ważnych klubów wywodzących się z terytorium Niemiec.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   ascalcin
   Czas publikacji:
   środa, 06 listopada 2013 11:47
 • wtorek, 05 listopada 2013
  • Jeden z dwóch klubów z Kraju Stawropolskiego - Maszuk KMB Piatigorsk

   Obecnie w Kraju Stawropolskim, istnieją dwa klub piłkarski, jest to omawiany właśnie Maszuk KMB Piatigorsk oraz FK Gazprom Transgaz Stawropol. Należy dodać, iż FK Stawropol już nie istnieje, swój ostatni mecz rozegrał z Astrachaniem - 8 listopada 2009 r. przegrywając u siebie 0-1. Z kolei Dinamo Stawropol w 2012 roku wycofał się z rozgrywek 2 dywizji. Swój ostatni mecz Dinamo Stawropol rozegrał również z Astrachaniem przegrywając na wyjeździe 3-1 w dniu 31 maja 2013. Jednak w roku 2013, klub Dinama został reaktywowany i zaczął od lig amatorskich, złożony głównie z piłkarzy młodych, pochodzących ze szkółki klubowej Dinama. Pokrótce także wspomnijmy o FK Gazpromie Transgaz. Otóż klub ten, jest w zupełnie innej fazie piłkarskiej aniżeli Maszuk, FK Gazprom posiada tytularnego sponsora, który łoży nie małe pieniądze na klub, pamiętajmy, że Gazprom to potężna firma gazowa w Rosji, która sponsoruje m.in. Zenit St.Petersburg. Omawiany klub z Piatogorska, jest zespołem prowincjonalnym, który nigdy wielkich sukcesów nie odniósł.Jedyny sukces to 13 miejsce w sezonie 2006/2007 w 1 dywizji i to będzie wszystko, jeśli chodzi o rubrykę sukcesy.

   Fot.1. Drużyna jeszcze Energii Piatigorsk w 1995 r.

   źródło: http://fc-mashuk.ru/uploads/posts/2009-12/1259781544_1139856245.jpg.

   Klub ten powstał w 1936 r. jeszcze w czasach ZSRR i wtedy odniósł taki radziecki sukces w postaci dotarcia do 1/8 pucharu ZSRR. Jak większość klubów powstałych w czasach ZSRR, tak i ten klub zmieniał kilka razy nazwę swojej drużyny i tak:

   • Dinamo — do 1965 r.
   • Maszyno-Stroitieł19661967 r.
   • Maszuk19681993, 19982002 r.
   • Energija19941997 r.
   • Maszuk KMB — od 2003 r.

   Fot.2. Piłkarze już Maszuka Piatigorsk

   źródło: http://fc-mashuk.ru/uploads/posts/2009-12/1259781685_1139856086.jpg.

   Mimo, iż FK Gazprom ma tytularnego sponsora, lepsze wyniki sportowe, ale mniejszy stadion od Maszuka ( FK Gazprom - 1290, Maszuk - 10365), to jednak na Maszuk Piatigorsk przychodzi więcej kibiców aniżeli na FK Gazprom.

   Fot.3. Kibice Maszuka na meczu pucharowym z FK Avtodor Władykaukaz (26 kwiecień 2010 r.)

   źródło: http://fc-mashuk.ru/uploads/posts/2010-06/1276793053_p1560045.jpg.

   Porównano frekwencje na stadionach FK Gazprom i Maszuk KMB:

   FK Gazprom: Astrachań - 150 widzów - 26.10.2013, Maszuk - 500 widzów - 15.10.2013, Drużba Majkop - 500 widzów - 5.10.2013.

   Maszuk KMB: SKA Rostów - 500 widzów  - 25.10.2013, Vityaź Krymsk - 700 widzów - 10.10.2013, FK Biolog - 700 widzów - 1.11.2013.

   Należy napomknąć, iż do 2005 roku na stadionie w Piatigorsku, odbywały się mecze Maszuka oraz Tereka Grozny, który dotknięty dwiema wojnami (1994-1996, 1999-2002) był zmuszony do rozgrywania swoich meczy poza terenem Czeczenii.

   Fot.4. Mecz Maszuk - Drużba Majkop 1-0, 15.04.2013.

   źródło: http://fc-mashuk.ru/uploads/posts/2010-07/1278973288_p1580114-38-2.jpg.

   Obecnie Maszuk, gra bardzo słabo, że istnieje prawdopodobieństwo, iż zagra w lidze regionalnej, a nie w 2 dywizji. Miejmy nadzieję, że klub się utrzyma i będzie święcił sukcesy w 1 dywizji i na tym się zatrzymajmy, gdyż awans do Priemjer-Liga, graniczy z cudem, który raczej jest nierealny do spełnienia ze strony działaczy i piłkarzy z klubu pochodzącego z Piatigorska.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   ascalcin
   Czas publikacji:
   wtorek, 05 listopada 2013 10:18
 • niedziela, 03 listopada 2013
  • Łucz Eniergia Władywostok - najdalej na Wschód położony klub w Rosji

   Łucz Eniergija Władywostok, to najbardziej położony we wschodniej części Rosji klub piłkarski. Miasto Władywostok leży nad Pacyfikiem i bliżej im jest do granicy USA aniżeli do stolicy Rosji, Moskwy. Miasto to jest stolicą Kraju Nadmorskiego i tym samym jest gospodarzem wielu meczy Łucz Eniergii. Jesli chodzi o miasto Władywostok to miasto współpracuje głównie z Amerykańskimi i Chińskimi miastami tj. Yantai, Yanbian czy San Diego oraz San Francisco, nie współpracują z żadnym innym Rosyjskim miastem. Tak naprawdę klub z Kraju Nadmorskiego, prócz tego, iż jest najdalej położonym rosyjskim klubem na Wschód to nie może się niczym poszczycić, nigdy nie grał w europejskich pucharach, ciągle awansuje do najwyższej klasy rozgrywkowej i jednocześnie po krótkim epizodzie żegna się z tą ligą. Klub piłkarski powstał w 1952 r., jednak swoje pierwsze mecze zaczął rozgrywać 4 lata później. Najpierw grywał w lidze Dalekiego Wschodu, ze względu na położenie klubu. Poniżej zaprezentowano odległości w km, między wybranymi klubami rosyjskimi a Łucz-Eniergiją, odległości są bardzo spore:

   1 - Torpedo/Spartak/CSKA/Lokomotiv Moskwa - 6420 km
   2 - Ałanija Władykaukaz - 6733 km
   3 - Zenit/Dynamo St.Petersburg - 6541 km
   4 - Bałtika Kaliningrad - 7361 km
   5 - Rotor Wołgograd - 6413 km
   6 - Tom Tomsk - 3596 km
   7 - Nieftechimik Niżniekamsk - 5627 km
   8 - Mordowija Sarańsk - 6080 km

   Fot.1. Mecz ligowy z Chimki Moskwa (a dokładniej okręg moskiewski) ( 25 październik 2008 r.)

   źródło: http://www.zimbio.com/photos/Dmitry+A.+Smirnov/FC+Khimki+v+FC+Luch+Energiya+Vladivostok+Premier/Ha5XTjYFNwq.

   Jak widać, rzadko który mecz a raczej klub leży blisko Władywostoku, niestety miasto to wchodzi w skład Federacji Rosyjskiej i tym samym, klub musi występować w rozgrywkach pod egidą Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej. Nic nie wskazuje na to, aby Łucz Władywostok poszło w ślady np. Federacji Australijskiej, która opuściła mecze w stronie Oceanii i przeszła na rozgrywki w strefie Azjatyckiej. Z drugiej strony w Anglii, Swansea czy Cardiff City mają stadiony i swoje siedziby we Walii a grają w najwyższej klasie rozgrywkowej w Anglii czyli w Premiership, jednak tam sytuacja jest zupełnie inna, aniżeli ta klubu z Władywostoku.

   Fot.2. Kibice Łucz Władywostoku na meczu wyjazdowym z FK Chita (1691 km)

    

   źródło: http://football-dv.ru/wp-content/uploads/2013/04/22-04-2013-%D0%A7%D0%B8%D1%82%D0%B0-%D0%9B%D1%83%D1%87-%D0%AD%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B8%D1%8F-061.jpg.

   Porównano odległości z trzema chińskimi klubami:

   Shandong Luneng Ji'nan - 1454 km
   Beijing Guoan Pekin - 1341 km
   Guizhou Renhe - 2932 km

   To pokazuje paradoksalnie, iż mecz pomiędzy klubem z Pekinu byłby mniej uciążliwy w komunikacji z dotarciem na miejsce aniżeli z klubem np. z Moskwy czy z Władykaukazu. Jeśli chodzi o sukcesy to tylko 4 razy grał klub ten w najwyższej lidze piłkarskiej w Rosji: 1993 - 15 miejsce (spadek), 2006 - 7 miejsce, 2007 - 14 miejsce, 2008 - 16 miejsce (spadek). Najwyższa lokata jaką zajęli piłkarze Łucz-Eniergii to 7 miejsce - 2006.

   Fot.3. Piłkarze przed meczem ligowym w trakcie odgrywania hymnu państwowego

   źródło:http://premier-football.ru/lu4.jpg.

   Pomyślmy przez chwilę, co by było, gdyby Łucz Energija grała w europejskich pucharach? Niewątpliwie byłby to problem dla wielu klubów z Europy Zachodniej, poniżej zaprezentowano także odległości między europejskimi klubami a Łucz. Oczywiście są to tylko hipotetyczne rozważania, gdyż nic nie wskazuje, aby w ciągu 5 lat klub z Dalekiego Wschodu grał w Lidze Europy czy L.Mistrzów.

   SL Benfica Lizbona (Portugalia)- 10.112 km
   Manchester United/City (Anglia) - 8425 km
   KR Reykjavík (Islandia) - 7873 km
   Olympiakos Pireus (Grecja) - 8471 km
   Besiktas Stambuł (Turcja) - 7904 km
   Legia Warszawa* - 7523 km
   Dynamo/Arsenal/Obołoń Kijów - 7143 km

   Fot.4. Mecz derbowy w Kijowie między Dynamem a Obołoniem

   

   źródło:http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/53/%D0%9C%D0%B0%D1%82%D1%87_%D0%9E%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%BD%D1%8C-%D0%94%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D0%BC%D0%BE_%28%D0%9A%D0%B8%D1%97%D0%B2%29.JPG.

   Przejdźmy do sprawy frekwencji na stadionie Łucz Władywostok, otóż na stadionie Dinamo w Władywostoku o pojemności 10.500, przychodzi ponad 60 proc. kibiców:

   1 -Rubin Kazań (Puchar Rosji) 7450 widzów - 30 październik 2013
   2 -Chimik Dzierżyńsk (Liga) 5100 widzów - 27 październik 2013
   3 - SKA Energija Chabarowsk (Liga) 6700 widzów - 18 październik 2013

   Natomiast pod lupę weźmy frekwencję w czasie letnim/wakacyjnym niemalże:

   1 - FK UFA 4000 widzów - 23 lipiec 2013
   2 - Irtysz Omsk 4500 widzów - 28 maj 2013
   3 - FK Bajkał Irkuck 4700 widzów - 26 kwiecień 2013

   Należy dodać, iż te dane pochodzą z gry Łucz, kiedy grał w 2 dywizji okręg Wschód, to także wielka różnica, z tym co mamy teraz, gdyż atrakcyjność rywali a raczej ich nieatrakcyjność powodowała, że wielu kibiców wybierało oglądanie meczu w TV regionalnej aniżeli z trybun stadionu Dinamo.

   Fot.5. Stadion Łucz-Eniergii Władywostok z lotu ptaka

   źródło: http://jo-jo.ru/uploads/posts/2011-01/1295016843_18.jpg.

   Reasumując, należy dodać, iż niewątpliwie przebyte km wpływają na samopoczucie piłkarzy, którzy muszą pokonać 7 stref czasowych, aby dotrzeć na mecz z Torpedo Moskwa, lub z innym stołecznym klubem rosyjskim, tyle samo muszą pokonać, gdy lecą na mecz do St.Petersburga, by grać z Zenitem lub Dinamem. Powoduje to też, iż klub ten nie osiąga żadnych większych sukcesów, aż ciężko sobie wyobrazić miny przedstawicieli zachodnich klubów piłkarskich, gdyby to ich drużyna trafiła w europejskich pucharach na Łucz Energiję Władywostok. 

   * autor losowo wybrał klub z Polski.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   ascalcin
   Czas publikacji:
   niedziela, 03 listopada 2013 18:56

Kategorie

Kanał informacyjny

POLECANE STRONY :
Newsy z egzotycznych boisk

Liczniki wizyt