Wpisy

 • sobota, 16 października 2010
  • W Sankt Petersburgu jest ...

   W "Wenecji Północy" tak nazywane jest miasto Sankt Petersburga liczące ponad 4,5 mln mieszkańców jest piłka nożna znana pod nazwą Zenit Sankt Petersburg.Jednak skupimy się na uwadze innemu klubowi,który pochodzi z "Wenecji Północy" a mianowicie Dynamo Sankt Petersburg.Dynamo jak i Zenit mają barwy biało-niebieskie.Herb Dynama S.Petersburg łudząco przypomina herb m.in Dynama tego z Moskwy czy tego z Kijowa.

   Herb klubu Dynama S.Petersburg

   Pierwszym klubem jaki powstał w owym mieście to właśnie jest Dynamo,klub powstał w 1922 roku natomiast Zenit w 1925 roku czyli 3 lata później po Dynamie.Takie wielkie miasto ma kilka klubów jeszcze ale to w niższych ligach takie znaczące się kluby z Sankt Petersburga były jeszcze dwa.

   Herb Lokomotiwu S.Petersburg.

   Klub ten powstał w 1936 roku dopiero jednak w 1969 roku zawiesił swoją działaność piłkarską do roku 1992 roku.Klub wznowił swoją działaność piłkarską już w czasach nowoczesnej Rosji.Jednak klub rozwiązano w 2005 roku w tymże roku klub wystąpił po raz ostatni w lidze okręgowej.

   Innym klubem z Sankt Petersburga była drużyna Saturn-1991.Klub ten nie zrobił praktycznie żadnej kariery na boiskach Rosyjskich nie tylko tych najwyższych,pucharowych ale i amatorskich klub istniał jedynie przez 3 lata tylko,brak kibiców,brak wielkich graczy spowodował upadek klubu.Został ten klub zastąpiony w 1995 roku przez Lokomotiv S.Petersburg w 2 Dywizji.

   Generalnym sponsorem jest firma PetroTrest może nie tak prężna i mosiężna jak sponsor Zenitu,Gazprom ale na tyle prężna,że jest w stanie utrzymać klub i zasponsorować sprzęt piłkarski i rozbudowywać stadion Dynama.Dynamo reaktywowano i zawieszano kilka razy klub powstał na podwalinach innego klubu z Sankt Petersburga mianowicie PetroTrest S.Petersburg i Dynamo zaczęło rozgrywki grając w miejsce tego klubu w 2 dywizji.

   Dynamo S.Petersburg - Szynnik Jaroslawł 2-5.2010/2011 sezon.

   Klub nie rozgrywa swoich meczy na kolosalnym stadionie Zenita S.Petersburg lecz należącym do kompleksu MSA Pietrowskij małego stadioniku,który może pomieścić ok. 3 tyś widzów to nie jest dyskryminacja,gdyż nawet na mogącym pomieścić 3 tyś widzów stadionie nie ma kompletu widzów nigdy.Nawet są takie mecze gdzie liczba kibiców gości jest większa od miejscowych tak było w przypadku m.in z Kubaniem Krasnodar.

   Liczba widzów na meczach Dynama :

   Irtysh 2-0 - 14.10.2010 - 500 widzów

   Khimki 0-2 - 26.09.2010 - 700 widzów

   Kubań Krasnodar 0-0 - 22.09.2010 - 1.800 widzów

   Salyut 2-0 - 3.09.2010 - 1.000 widzów

   Avangard Kursk 1-0 - 31.08.2010 - 1.000 widzów

   Dynamo - Szynnik 2-5.Puste trybuny stadionu.

   Oczywiście nie ma co porównywać z Zenitem ale takie małe porównanie należy dodać aby mieć kontrast jaka obydwa kluby dzieli przepaść pod względem kibicowskim i frekwencji na meczach.Na meczach są także osoby sympatyzujące z Dynamem S.Petersburg,które przychodzą na mecze Zenita,gdy ten gra ciekawszy mecz ligowy lub w Europejskim pucharze.

   Zenit mecze u siebie (frekwencja):

   Saturn Ramieńskoje okręg Moskiewski 6-1 - 25.09.2010 - 21 tyś. widzów

   Tom Tomsk 2-0 - 11.09.2010 - 20,5 tyś. widzów

   Dynamo Moskwa 1-1 - 14.08.2010 - 21 tyś. widzów

   Fani Zenita S.Petersburg na meczu ligowym.

   Oczywiście jest pewna grupka kibiców,którzy jeżdzą na mecze wyjazdowe Dynama,kibice byli m.in na dalekim prawie wschodzie Rosji bo we Władywostoku z tamtejszym Łucz-Energija czy w Soczi.Kibice są z drużyną swoją nawet gdy przegrywa i zawodzi.Obecnie klub broni się dalej przed spadkiem z 1 dywizji i jest na ostatnim miejscu tuż przed kreską spadkową a do końca sezonu pozostało jeszcze 4 kolejki * .

   Kibice Dynama na meczu z Zhemchuzhiną Soczi.

   Nie tak dawno klub w pucharze Rosji wylosował na swojego rywala zza między Zenita,jednak mimo,że gospodarzem byli piłkarze Dynama to mecz rozegrano na stadionie Pietrowskim i gospodarzem de facto był Zenit pod względem liczby kibiców ale i pod względem też obiektu.Wynik mógł być tylko jeden wygrana wielkiego Zenitu i tak się stało w pół rezerwowym składzie Zenit pokonał Dynamo skromnie dość bo 1-3.Widzów ponad 10 tyś jak na rangę meczu dość mała liczba ale wiadomo jeszcze derby Sankt Petersbuga nie mają takiej rangi jak np derby Moskwy głównie ( CSKA-Spartak,Spartak-Lokomotiv).

   Dynamo - Zenit 1-3.Derby Sankt Petersburga-Puchar Rosji.

   Kibice Zenitu nie traktują zbyt poważnie kibiców Dynama ani ich też jakoś zbytnio nie nienawidzą i na odwrót,gdyż jeszcze Dynamo nie ma tak wielkiej rzeszy fanów jak chociażby Zenit a spotkać kibica w S.Petersburgu w szaliku Dynama to jak wygrać milion w losowaniu liczbowym.Jednak nie każdy kibic chciałby aby były derby S.Petersburga w Premier-Lidze jeśli chodzi o mecze Dynama z Zenitem,jednak nie zanosi się na to i nie prędko zobaczymy owe derby raczej szybciej byłoby to możliwe w przypadku klubów np z Krasnodara albo Niżnego Nowogrodu,które są o krok od awansów do Premier-Ligi.

   * stan na 16.10.2010.

   zdjęcia:first-league.narod.ru/fc-dynamospb.ru/wikipedia.pl/http://russia.worldcupblog.org

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   ascalcin
   Czas publikacji:
   sobota, 16 października 2010 20:56
 • czwartek, 07 października 2010
  • W Niżnym Nowogrodzie rosną dwa wielkie kluby...

   Leżące w europejskiej części Rosji Niżny Nowogród ma obecnie w swoim mieście dwa kluby,które w tym sezonie po raz pierwszy w swoich historiach klubowych walczą o Premier-Ligę czyli o tę najwyższą klasę rozgrywkową w piłkę nożną w Rosji.

   Okręg Niżnego Nowogrodu ( zaznaczono czerwonym kolorem)

   W mieście tym obecnie o najwyższą klasę rozgrywkową walczą FK Niżny Nowogród oraz FK Vołga.Ponad milionowe miasto może być dumne,że ma w swoim mieście dwa równorzędne kluby,jednak jak na ponad milionowe miasto frekwencja jest bardzo niska.

   Herb FK Vołga Niżny Nowogród

   FK Vołga mecze u siebie i frekwencja :

   Dinamo St.Petersburg 3 tyś.

   KAMAZ Nabierieżnyje Czełny 4 tyś.

   Khimki 3,5 tyś.

    

   FK Vołga rozgrywa swoje mecze na stadionie Lokomotiv,który może pomieścić ponad 17 tyś. widzów. na mecze z lepszymi klubami przychodzi ponad 4 tyś. czasem ale nie często tak było w przypadku w meczu z Kubanem Krasnodar,który jest liderem po 32 kolejkach* w 1 dywizji.

   Stadion FK Vołga - Lokomotiw.

   Herb FK Niżny Nowogród

   FK Niżny Nowogród mecze u siebie i frekwencja :

   Mordovia Sarańsk 2 tyś.

   Volgar Gazprom 2 tyś.

   Rotor Wołgograd 1,5 tyś.

   Natomiast klub FK Niżny Nowogród rozgrywa swoje mecze na nieco mniejszym stadionie niż FK Vołga.Na stadionie Siewiernyj mogącym pomieścić zaledwie ok.3,2 tyś. widzów.Gdy do Premier-Ligi awansował to byłby jedynym klubem,który ma taką małą pojemność stadionu i wtedy możliwe by była rozbudowa lub przeniesienie się na stadion Lokomotiwu w Niżnym Nowogrodzie na którym swoje mecze rozgrywa FK Vołga pod warunkiem zgody właścicieli klubu FK Vołga ale jednak to jest mało prawdopodobna wersja.

   Jeśli odbywa się mecz derbowy to mecz jest rozgrywany na stadionie FK Vołga ze względu bezpieczeństwa oraz na pojemność stadionu.Jednak na mecze derbowe nie ważne kto jest gospodarzem przychodzi spora liczba kibiców.

   FK N.Nowogród - FK Vołga

   ponad 7 tyś. ( 1 lipiec 2010 )

   FK Vołga - FK N.Nowogród

   ok.7 tyś. ( 6 lipiec 2010 )

   Pierwszym klubem,który powstał to była FK Vołga powstała ona rok po rozpadzie ZSSR w 1992 roku,jednak to było tylko założenie klubu po tą nazwą lecz oficjalnie klub z sekcją piłki nożnej wystartował w 1998 roku dopiero.FK Vołga jeszcze w swojej historii klubu nie grała w Premier-Lidze ani też nie doszła daleko do pucharu Rosji jedynie do fazy 1/8 dwa razy.Trenerem obecnie jest znany z występów m.in AS Roma,Gruzin Omari Tetradze.Natomiast FK Niżny Nowogród powstał w 2007 roku.Klub powstał na podwalinach zespołu Spartaka Niżny Nowogród,gdy klub ten grał w niższych ligach miał podpisaną umowę partnerską z FK Vołgą,która była o kilka klas rozgrywkowych wyżej,jednak jak FK Niżny Nowogród awansował do 1 dywizji umowa nieco straciła na znaczeniu.

   Mecz ligowy : Avangard Kursk - FK Vołga 1-0

   Trenerem FK N.Nowogród jest trener,który większość swojej kariery trenerskiej trenował kobiece zespoły piłkarskie w Rosji.Trener Grigoryan tak na prawdę debiutuje jako trener męskiej drużyny piłki nożnej właśnie w klubie z Niżnego Nowogrodu.Klub FK Niżny Nowogród nie jest takim prężnym zespołem jak jego rywal zza między FK Vołga mimo to gra bardzo dobrze i bez gwiazd w zespole zajmuje dobre 3 miejsce* a FK Vołga drugie miejsce awansować mogą do Premier-Ligi 2 zespoły jedno miejsce już jest zarezerwowane dla Kubania Krasnodar prowadzonego przez znanego nam z Polskich boisk,Dana Petrescu,który prowadził TS Wisłę Kraków.

   Mecz ligowy : FK Niżny Nowogród - Dinamo Briańsk 3-1

   Mecze derbowe i wyniki :

   2008 FK N.Nowogród – FK Vołga 4:0
   2008 FK Vołga – K N.Nowogród 2:1
   2009 FK Vołga – K N.Nowogród 1:2
   2009 FK N.Nowogród – FK Vołga 0:1
   2010 FK N.Nowogród – FK Vołga 1:1 (mecz towarzyski )
   2010 FK Vołga - FK N.Nowogród – 1:1 (3:0 karne) (Puchar Rosji 2010/11)

   Niemiecka strona TransferMarkt,która specjalizuje się w analizowaniu i wyceniania wartości piłkarzy na świecie szacuje wartość obydwu klubów bardzo wysoko dość.

   FK Vołga - 9,5 mln euro *

   FK Niżny Nowogród - 6,5 mln euro *

   Według Niemieckiej strony drużyna FK Vołga jest pod względem wartości klubu na drugim miejscu w 1 dywizji natomiast FK N.Nowogród plasuje się na 8 miejscu na 20 zespołów czyli praktycznie lokaty środkowe.Można być jednego pewnym,że jeden klub z Niżnego Nowogrodu awansuje w tym sezonie do Premier-Ligi,jednak nie wiadomo jeszcze,który to klub prawdopodobne jest,że FK Vołga.Awans o klasę wyżej obojętnie którego zespołu czy FK Vołgi czy FK N.Nowogrodu będzie największym sukcesem w historii klubu ale i również wielkim wyzwaniem aby wśród dobrych i mocnych drużyn z Premier-Ligi zaistnieć jak najdłużej oraz aby nie spaść z najwyższej klasy rozgrywkowej już po roku gry w tej klasie.

    

   zdjęcia:fcvolgann.ru/wikipedia.en/rsssf.com/onedivision.ru/russianlessons.net

   wyniki derbowe:fcvolgann.ru

   * Stan na : 7.10.2010.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   ascalcin
   Czas publikacji:
   czwartek, 07 października 2010 16:40

Kategorie

Kanał informacyjny

POLECANE STRONY :
Newsy z egzotycznych boisk

Liczniki wizyt