Wpisy

 • czwartek, 29 września 2011
  • Nowy stadion w Groznym, najnowocześniejszy obiekt na Kaukazie

   Stadion pierwszoligowego Czeczeńskiego Tereka Grozny, zaczęto budować już w październiku 2009 roku.W tym czasie wjechały buldożery na teren, gdzie miał stać nowoczesny stadion w Czeczenii. budowa trwała niecałe 2 lata, gdyż pod koniec maja 2011 roku rozegrano pierwszy oficjalny mecz na nowo powstałym stadionie do tego czasu były tylko mankiety i graficzne prezentacje stadionu Tereka Grozny. Prócz 30 tyś. stadionu wybudowane zostały również, tysięczna trybuna z boiskiem do treningu ze sztuczną nawierzchnią ( na tym treningowym boisku bocznym gra również drużyna rezerw Tereka i różne grupy młodzików tego klubu). Planowane jest również zbudowanie basenów dla 500 osób, korty tenisowe, boisko do siatkówki i koszykówki, jak również sale do uprawiania boksu i zapasów, gdyż jak wiemy Ramzan Kadyrow jest miłośnikiem boksu( Mike Tyson'a ) jak i również różnych innych rodzajów tego rodzaju sportu.

   komputerowa grafika przed budową stadionu.

   Stadion Tereka jest najnowocześniejszym obiektem sportowo-piłkarskim w zniszczonym przez dwie wojny Czeczenii, ba nawet na Kaukazie, nawet w sąsiedniej republice Dagestanie, nowa potęga Anży Machaczkała nie ma tak świetnie prezentującego się stadionu jak Czeczeński klub. Anży, która staje się powoli potęgą piłkarską w Rosji gra na stadionie zbudowanym od podstaw w 1927 roku, który zna nawet czasy Józefa Stalina stadion, który mimo wszystko w 2000 roku został przebudowany i odremontowany. Stadion im.Akhmada Kadyrowa nie trudno zgadnąć jaki ma kolor krzesełek,i tak to są kolory zielony, biały i czerwony mający przypominać flagę Republiki Czeczeńskiej z jednej strony z drugiej jest napis na większości krzesełek koloru czerwonego Grozny w języku rosyjskim oraz FK Terek również w języku rosyjskim, na zielonej większości krzesełek widnieje napis Akmadowa Kadyrowa.

    

   Przed meczem Terek - Krylja Sowietow ( 2-0 - Liga ) 18/06/11

   Prezydentem Tereka jest znany prezydent Czeczeński, Ramzan Kadyrow, który bez namysłu nazwał nowy stadion im. swojego zmarłego w zamachu ojca Akhmada Kadyrowa, ba nawet przy głównym wejściu na stadion widnieje wielki portret w kolorze jego oraz obecnego premiera i byłego prezydenta Rosji Władimira Putina.

   Pełne trybuny stadionu na pierwszym meczu na tym stadionie z Anży ( 20/5/2011 - Liga )

   Stadion może pomieścić 30 tyś. widzów taka liczba od otwarcia w maju 2011 roku zdarzyła się jak na razie tylko dwa razy. Pierwszy raz to 12 maja, kiedy to przyjechały byłe gwiazdy futbolu m.in Maradona, Figo, aby otworzyć nowy obiekt rozgrywając mecz z drużyną złożonych z piłkarzy Tereka, polityków czy samego Ramzana Kadyrowa. Drugi raz 30 tyś. to było już w oficjalnym meczu ligowym, ba w meczu derbowym rejonu Kaukaskiego, gdyż na stadion im.Akhmada Kadyrowa zawitała Anży Machaczkała. Z Machaczkały stolicy sąsiedniego Dagestanu do Czeczeńskiego Groznego pociągiem jest ok.3 godz i 20 minut.

   Kibice Dagestańskiej Anży Machaczkała przed głównym wejściem na stadion.

   Średnia frekwencja na meczach to plus/minus 16 tyś widzów na jednym meczu oto przykładowe 3 mecze :

   07/08/11 - Spartak Moskwa ( 18 tyś. ) - Liga

   18/09/11 - Lokomotiv Moskwa ( 12,5 tyś. ) - Liga

   21/09/11 - Torpedo Władimir ( 12,7 tyś. ) - P.Rosji

   Sprawa ceny biletów jest następująca otóż bilety na mecze Tereka na owym stadionie kosztują na dzień dzisiejszy od 100 do 300 rubli * czyli w przeliczeniu na nasze PLN to jest granica od 10 zł do 30 zł * na każdy mecz. Cena nie jest zbyt wielka, jednak z drugiej strony przy 45%    ( stan na 2010 rok ) bezrobociu w republice to kwota 100 rubli jest wysoka nie mówiąc już o kwocie 300 rubli, więc też stąd ta niska frekwencja na trybunach nowoczesnego stadionu. Ramzan Kadyrow ma nadal nadzieję, że obiekt zbudowany za m.in jego pieniądze stanie się obiektem na mistrzostwa świata, które odbędą się w Rosji w 2018 roku.

    

   * dane na dzień 29 września 2011 -

   kurs walut rubla rosyjskiego w NBP ( 0,10 gr )

   zdjęcia : fc-terek.ru/Guardian.co.uk/img-fotki.yandex.ru/farm3.static.flickr.com

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   ascalcin
   Czas publikacji:
   czwartek, 29 września 2011 19:00
 • wtorek, 27 września 2011
  • Do widzenia Żemczużyno Soczi.

   Żemczużyna Soczi, klub powstały w 1991 roku zaraz po rozpadzie ZSRR klub, który jest umiejscowiony w Kraju Krasnodarskim w mieście Soczi.Klub z Soczi bez wielkich sukcesów grał w niższych ligach niż Premier-Liga Rosyjska z niezbyt wielkimi sukcesami przez 12 lat w roku 2003 postanowiono rozwiązać ówczesny klub i tym samym Żemczużyna musiała zaczynać swoją piłkarską działalność od lig amatorskich w Rosji.

    

   Herb Żemczużyny Soczi po reaktywacji

   ( data powstania klubu pierwotna - 1991 )

   Nastąpiła reaktywacja wielkiej piłki nożnej w Soczi w 2007 roku dzięki inicjatywy pierwszego historycznego trenera Żemczużyny, Arsena Najdionowa.Został wtedy on trenerem jak i wice-prezesem odradzającego się na nowo klubu z Kraju Krasnodarskiego.Klub awansował pod jego kierownictwem z Amatorskiej Ligi "Południe" do Trzeciej Ligi " Południe " z drugiego miejsca. Gra w owej 3 lidze " Południe" również zakończyła się tylko dwurocznym udziałem w tej lidze, wpierw klub zajął 6 miejsce, by rok później być już pierwszy. W 2008 roku zmienił już się zarząd klubu oraz trener klubu do Żemczużyny przybył bogaty biznesmen Dmitrij Jakuszew, który był sponsorem jak i prezesem.

    

   Zawodnicy z Soczi w 2008 roku ( 3 liga " Południe " )

   Gdy zespół awansował do przedsionka Premier-Ligi, zaczęły się spore ruchy transferowe dzięki pieniądzom bogatego biznesmena, zatrudniono m.in na funkcji szkoleniowca słynnego bramkarza Stanisława Czerczesowa znanego z m.in ze Spartaka Moskwa czy Austriackiego FC Tirol Innsbruck.Pozyskano, aż 16 nowych graczy do klubu Soczi, a wypożyczonych zostało 9 piłkarzy, zawodnicy, którzy wywalczyli awans do Drugiej Ligi zostali sprzedani do innych zespołów, wypożyczonych lub zwyczajnie nie przedłużono z nimi nowych umów.Klub pozyskał na 2gą ligę sponsora, który dostarczał sprzęt techniczny i produkował koszulki, Niemiecki Adidas, w klubie atmosfera odżywała z dnia na dzień, pojawiali się nowi piłkarze m.in Bułyga znany z gry w Bate Borysów, napastnik Papadopoulos znany z gry w Bayerze Leverkusen czy Denis Bojarintsiew, który grał niegdyś w Spartaku Moskwa.

    

   Piłkarze na treningu.

   Budowano klub z myślą o grze w Premier-Liga, w swoim pierwszym sezonie w 2giej lidze, Żemczużyna zajęła dopiero 8 miejsce, klub nawet zaczął normalnie sezon 2011/2012, jednak nie pograł długo, gdyż tylko 19 kolejek na 38 kolejek możliwych ( 20 zespołów w lidze ). Na mecz z Uralem nie odbył się już przyznano drużynie z Urala 3 punkty i postanowiono, iż tak będzie już do końca sezonu, gdyż klub z Soczi będzie oddawał mecze ( walkowery będą przyznawane z góry dla drużyn, które będą grały z Żemczużyną). Jak podał bogaty biznesmen pod koniec lipca tego roku, klub nie doszedł do porozumienia z inwestorami i zawodnikami ws.nowych kontraktów, zaległości z wypłatami poborów zaległy, aż do 3 miesięcy.

   Torpedo Armavir - Żemczużyna Soczi 3-4 ( 4/7/11 - P.Rosji )

   Z miejsca zawodnicy zostali zapewnienie ze stron władz, iż ich pensje zostaną wypłacone, a oni sami dostali wolną rękę i mogą szukać klubów nowych dla siebie. Zawodnicy opuścili klub do pobliskich innych klubów, które leżą nieopodal Soczi. Oto przykłady zawodników, którzy znaleźli nowych pracodawców.

   Witalij Bułyga ( Gazovik Orenburg/ 2 liga )

   Denis Bojarintsiew ( Tom Tomsk/Premier-Liga)

   Serghei Covalciuc ( Czernomorec Odessa/Ukraińska Premier-Liga)

   Michal Papadopulos ( FK Rostow/Premier-Liga)

   Trener Stanisław Czerczesow już ma nowego pracodawcę zatrudnił go charyzmatyczny Czeczeński prezes Tereka Grozny, Ramzan Kadyrow, kontrakt podpisano na 2 lata.

   Kibice Żemczużyny Soczi na meczu z Dynamo Briańsk 2-4 ( 28/6/11)

   Na pewno spadnie już frekwencja na meczach grup młodzieżowych w tym zespole, ba nie zostanie nawet garstka, garsteczka fanów. Frekwencja w niektórych meczach była dość wysoka stadion w Soczi może pomieścić ponad 10 tyś widzów, jednak faktem jestem, że nigdy nie było tej liczby zapełnionej, ale zdarzała się frekwencja z rzędu np ponad 8 tyś. widzów w danym meczu.

   Lista meczy i frekwencja na trybunach w Soczi.

   17/7/11 - FK Rostow 8.8 tyś. ( P.Rosji )

   15/5/11 - Ałanija Władykaukaz 6.5 tyś ( Liga )

   25/4/11 Khimki 8.5 tyś ( Liga )

   Co dalej z futbolem w Soczi ? Dmitrij Jakuszew, poinformował, że w Żemczużynie będzie i jest nadal sekcja piłkarska, będzie ona szkolić młodzież oraz grupy młodsze, a on sam będzie się aktywnie udzielał lecz w przygotowaniach do Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w 2014 roku właśnie w Soczi, przez ten powód ograniczył wydatki na klub z Soczi na rzecz zbliżających się Igrzysk Olimpijskich.

   źródła zdjęć: nfpm.ru/wikipedia.ru/eurosport.ru/onedivision.ru

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   ascalcin
   Czas publikacji:
   wtorek, 27 września 2011 20:31

Kategorie

Kanał informacyjny

POLECANE STRONY :
Newsy z egzotycznych boisk

Liczniki wizyt