Wpisy

 • piątek, 17 lutego 2012
  • W Korei Północnej też jest liga piłkarska

   Koreę Północną każdy zna i wie, iż to jest najbardziej zmilitaryzowany kraj na świecie z brakiem jakichkolwiek obiektywnych informacji na temat tego kraju oraz z wielkim głodem z którym kraj walczy od 1993 roku. Nawet w takim totalitarnym państwie istnieje sport oraz piłka nożna, a także liga piłkarska w tym kraju. W 1972 roku powstała najwyższa klasa rozgrywkowa w Korei Północnej, rozgrywane były mecze od września do października w systemie mecz i rewanż, lecz składała się z drużyn najlepsze z najlepszych przykładowo uczestniczyły w niej 4 lub 3 najlepsze drużyny w Korei Płn. zwycięzca nie był kwalifikowany ponoć jako zwycięzca ligi w KRLD.

   Ligowy mecz w Korei Płn. kadr z TV państwowej

   Istniał inny system rozgrywek od 1960 roku działały rozgrywki pod nazwą Techniczne Rozgrywki Innowacyjne. Mecze rozgrywane w lutym, maju i czerwcu wyłaniały mistrza kraju oraz jedną drużynę, która żegnała się z tym systemem rozgrywek. W 2010 roku postanowiono zmienić nazwę oraz formułę rozgrywania meczy piłkarskich i liga obecnie nazywa się w przetłumaczeniu na jęz.Angielski, Premier Soccer League. Tutaj w nowo powstałych rozgrywkach jest dość nietypowa organizacja meczy, gdyż gra się w 6 etapach i liczba drużyn jest zmienna, na przykład w pierwszym etapie liczba drużyn w 2011 roku wynosiła 10 zespołów w drugim to było już 12 zespołów, natomiast w trzecim ponownie 10.

   drużyna mistrza kraju z roku 2010, 25 Kwietnia Sport Klub

   Zwycięzca ligi nie gra w żadnych Azjatyckich pucharach odpowiedników europejskiej Ligi Mistrzów czy Ligi Europejskiej. Od 1993 roku czyli gdy wybuch wielki głód, Północno-Koreańskie drużyny nie wyjeżdżają poza teren swojego kraju w rozgrywkach AFC można ujrzeć mistrzów piłkarskich np z Birmy, Wietnamu czy Nepalu, jednak na próżno szukać w nich jakąkolwiek drużynę z tego zmilitaryzowanego kraju, osobnym rozdziałem jest oczywiście kadra narodowa, która wg terminarzy FIFA rozgrywa swoje rozgrywki u siebie jak i na wyjeździe pod czujnym okiem i obserwacją agentów ze swojego kraju.


   Piłkarze reprezentacji Korei Północnej na treningu

   Na meczach ligowych tłumów nie ma, nie ma co się dziwić oczywiście, natomiast brak jakikolwiek danych na temat cen biletów o ile istnieją w sprzedaży na mecze ligowe, brak danych również czy mecze, te które nie mają dużego znaczenia w lidze są za darmo, jednak w Korei Płn. jest oficjalnie 12 stadionów, gdzie jeden jest wg przywódców największym na świecie pod nazwą Rungrado czyli stadion 1 maja, mieszczący 150 tyś miejsc, rozgrywane tam są mecze jedynie rep.Korei Płn oraz żeńska kadra piłki nożnej, a także stadion służy do parad i różnych wydarzeń związanych z rocznicami np urodzin czy rocznica objęcia przywództwa. Tutaj na stadionie w 2000 roku, Kim Dżon Il przyjął Madeleine Albright, sekretarz stanu US za kadencji Billa Clintona. Oczywiście na stadionach nie może się obejść bez flagi państwowej podobizny Kim Ir Sena czy Kim Dżon Ila, niebawem z biegiem czasu będzie widnieć podobizna z wizerunkiem Kim Dżon Una.

   150 tyś. stadion podczas barwnego pokazu

   Lista wybranych klubów, które są niemal w stu procentach uzależnione od aparatu państwowego.

   25 Kwietnia - piłkarzami tego klubu są żołnierze Armii Płn-Koreańskiej.

   Amnokkang - z ramienia Ministerstwa Bezpieczeństwa Ludowego KRLD.

   Kyonggongop - z ramienia Ministerstwa Przemysłu Lekkiego KRLD.

   Kigwancha - z ramienia Ministerstwa Kolei.

   Zawodnicy klubów nie mają żadnych kontraktów, grają za darmo lub pół darmo (czytaj dostają takie możliwości finansowe, aby starczyło na skromne jedzenie), brak jakichkolwiek transferów między klubami, brak jakiegokolwiek zagranicznego piłkarza nie ukrywajmy kto by chciał grać w lidze, która jest sterowana przez przywódców i gra w niej jest za darmo lub pół darmo. A co, gdy drużyna przegra ? ponoć trener Kim Jong-hoon z klubu Sobaeksu, musiał po fatalnych wynikach w lidze pracować 14 godzin dziennie na budowli przez pewien czas, Sobaeksu to klub satelicki zespołu 25 kwietnia czyli są to żołnierze, którzy nie łapią się do głównego zespołu jakim jest właśnie klub 25 kwietnia (nazwa klubu pochodzi z dnia i miesiąca powstania oddziałów anty-japońskich w 1932 roku). Obóz pracy również miał ponoć czekać na piłkarzy reprezentacji, gdy ci nie wyszli z grupy swojej na MŚ w 2010 roku, jednak nie wiadomo nic na ten temat czy to plotka bądź też prawdziwa drastyczna wersja.

   Na zakończenie skrót pewnego meczu z 2009 roku, emitowanego w państwowej TV, niestety nazwy drużyn są nieznane

    

   źródła zdjęć: nimg.nate.com/manhwa.sportschosun.com/cache.daylife.com/world-most.blogspot.com

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (3) Pokaż komentarze do wpisu „W Korei Północnej też jest liga piłkarska”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   ascalcin
   Czas publikacji:
   piątek, 17 lutego 2012 11:54
 • czwartek, 16 lutego 2012
  • Zambia niespodziewany triumfator PNA 2012

   Niespodziewanym triumfatorem w tegorocznej edycji PNA, która odbyła się w Gabonie i Gwinei Równikowej została rep. Zambii. Nikt oprócz Zambijczyków nie typował, że ta jedenastka będzie w finale, ba wygra cały ten turniej. Radość może być o tyle większa, iż obecni piłkarze dali wygraną po raz pierwszy od 1929 roku, kiedy to zaczął istnieć Zambijski Związek Piłki Nożnej. Wygraną zawodnicy zadedykowali tragicznie zmarłym piłkarzom, którzy zginęli w wypadku lotniczym w Gabonie w 1993 roku, lecąc na mecz z Senegalem ( el. do MŚ '94 ) .

    

   Po finale, piłkarze oddali hołd tragicznie zmarłym piłkarzy z 1993 roku u wybrzeży Gabonu

    

   Obecnie pierwsze miejsce zdobyte w 2012 roku w PNA, jest największym sukcesem poprzednie sukcesy na PNA wywalczone przez rep.Zambii to przegrany finał z Zairem i drugie miejsce w 1974 roku oraz także drugie miejsce w 1994 roku przegrany finał tym razem z rep.Nigerii wtedy silną i mocną drużyną w światku piłkarskim na kontynencie Afrykańskim.

    

   radość piłkarzy Zambii po zdobyciu trofeum

   Droga przez eliminacje na tegoroczny PNA nie zaczął się dla rep. Zambii tak różowo, pod koniec 2010 roku pierwszy mecz przegrali na wyjeździe z Libią 1-0, lecz później już było tylko lepiej i awansowali podopieczni francuskiego trenera, Rene Renarda. Zajęli pierwsze miejsce w grupie będąc lepszym zespołem od Libii o 1 punkt, Mozambiku czy Komor.

    

   rep.Zambii przed meczem z Komorami ( 1-2, 4/09/2011 )

   Kolejnym zaskoczeniem, iż wygrała drużyna Zambii, jest fakt, iż kraj nie jest bardzo bogaty jak większość Afryki, gdzie per capita ( dochód na jedną osobę ) wynosi ok. 1,600 $ (stan na 2011) a co za tym idzie ? fundusze na rozwój piłkarski nie jest zbyt duży, drużyny ligowe z Zambii nie robią w ogóle furory na arenie afrykańskiej piłki nożnej w klubowych rozgrywkach ligi mistrzów czy innych pucharach kontynentalnych.

     Zambijskie dzieci grające w piłkę nożną w Zambii

   Wreszcie wartość kadry była mniejsza nawet od obecnej wartości samego tylko D.Drogby czy Yaya Toure. Wartość wszystkich piłkarzy, który brali udział jedynie wywyższali takie reprezentacje jak np Nigru, Botswany czy Libii ...Christopher Katongo napastnik rep.Zambii został wybrany najlepszym piłkarzem turnieju zdobywając 3 bramki, natomiast najlepszym strzelcem wybranym został Emmanuel Mayuka urodzony w 1990 roku, również z rep. Zambii.

   Emmanuel Mayuka najlepszy strzelec reprezentacji oraz turnieju

   Jakie będą działania ze strony rządu i prezydenta Zambii po zwycięstwie ? początkowo kwota za wygranie PNA była 40 tyś $, jednak po wygranej rząd podniósł kwotę o 60 tyś $ i teraz kwota dla drużyny, która wygrała turniej wynosi już 100 tyś $. Dodatkowo strona rządowa i prezydencka oraz pewna firma obiecały, iż powstanie również miedzioryt z nazwiskami piłkarzy z 1993 roku czyli nazwiska ofiar katastrofy lotniczej w Gabonie, jak również nazwiska tegorocznych zwycięzców, dodatkowo każdy z piłkarzy otrzyma dom na terenie Zambii, a pewna firma zambijska podarowała w prezencie nowy 29-osobowy minibus dla reprezentacji. Wzrosły również nakłady ze strony sponsorów na rep. Zambii i to znacznie. Osoba z obecnego rządu zapowiedziała, iż Zambia będzie wyglądać teraz lepiej pod względem m.in samorządów, edukacji wczesnej czy ogólnej odbudowy kraju, aby podziękować zawodnikom za zwycięstwo w Pucharze Afryki w Gabonie i Gwinei Równikowej, miejmy nadzieję, iż na obietnicach się nie skończy i słowa wypowiedziane przez rządzących w tym kraju nie są pod wpływem wielkiej euforii i impulsu.

    

   droga dojazdowa do wioski w Zambii

   źródło zdjęć : rt.com/hdnux.com/goal.com/zambianfootball.net/panoramio.com

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   ascalcin
   Czas publikacji:
   czwartek, 16 lutego 2012 12:18

Kategorie

Kanał informacyjny

POLECANE STRONY :
Newsy z egzotycznych boisk

Liczniki wizyt