Wpisy

 • poniedziałek, 16 stycznia 2012
  • Nowy Prezes Związku Piłki Nożnej w Tadżykistanie - będzie lepiej ?

   Na początku tego roku, prezydent Tadżykistanu Emomali Rahmon podał nazwisko nowego prezesa Tadżyckiego Związku Piłki Nożnej, został nim starszy syn Rahmona, 24-letni Rustam Emomali, który tym samym jest najmłodszym prezesem związku piłki nożnej na świecie. Zastąpił on na tym stanowisku Suhrobowa Kosimowa, który był prezesem przez 10 lat, jednak po zwolnieniu Suhrob Kosimow został mianowany jako honorowy prezes związku, jednak wszelkie kompetencje przechodzą w ręce 24-letniego syna prezydenta Tadżykistanu.

    

   Rustam Emomali, kto to tak na prawdę jest za człowiek ? 

   Emomali jest założycielem w stolicy kraju Duszanbe drużyny piłkarskiej pod nazwą Istiqlol w której grał jako kapitan drużyny. Ale ze względu na nowe stanowisk jako prezes piłkarskiej federacji nie będzie już grał w Istiqlol - aktualnego mistrza Tadżykistanu z roku 2011 i 2010, w dążeniu do zapewnienia bezstronności. 

   Rustam jako piłkarz Istiqlol Duszanbe

   Oprócz tego, że obecnie został prezydentem federacji piłkarskiej w Tadżykistanie, Emomali jest również urzędnikiem w służbie celnej Tadżykistanu jako szef departamentu ds. walki z przemytem. Rustam na swojej konferencji pierwszej jako prezes przedstawił swój plan działa, który chce realizować w trakcie swojej kadencji to m.in :

   Chce, aby futbol w Tadżykistanie stał się "profesjonalny " niż dotychczas, co oznacza, że ​​zespoły powinny być rejestrowane i piłkarze powinni mieć profesjonalne jak na Zachodzie Europy kontrakty.

   Dodał, że chce stworzyć Akademie Piłkarskie, aby przyszli młodzi gracze rozwijali swe umiejętności niezbędne do konkurowania na międzynarodowych turniejach, mistrzostwach czy rozgrywkach na kontynencie Azjatyckim.

   Rustam założył klub Istiqlol w 2007 roku, w 2009 roku zadebiutowała drużyna w najwyższej klasie rozgrywkowej zajmując dobre dość miejsce, bo 4. Rok później w 2010 i w 2011 zajęła ona już pierwsze miejsce. Nie obyło się bez skandalów w tym czasie, drużyna w której grał syn prezydenta Tadżykistanu była faworyzowana przez sędziów.

    

   tabela na koniec sezonu 2011/2012

   Zdarzały się mecze, gdzie Istiqlol wygrywał mecze po 8-0 czy 10-0, najgłośniejsze zamieszki piłkarskie zdarzyły się już pierwsze w maju 2011 roku w meczu pomiędzy Istiqlol a Ravshan Kulab, sędzia w tym meczu podyktował w ostatniej minucie wątpliwy rzut karny dla klubu Rustama, gol oczywiście padł i klub Emomaliego wygrał 1-0. Następne awantury na trybunach i na ulicach kibice Ravshana spowodowali dnia 14 czerwca 2011 roku, również po meczu z Istiqlolem, jak padła bramka ? również po wątpliwym rzucie karnym pod koniec meczu, wygrał Istiqlol Duszanbe skromnie 0-1 i to pozwoliło, aby znów powiększyć przewagę wtedy nad drugim Regar-TAZ.

   Policja Tadżycka ochrania autokar Istiqlol Duszanbe przed fanami Ravshan

   Dzień po meczu czyli 15 czerwca fani Ravshan wyszli na ulice zaprotestować przeciwko korupcji i przeciwko złym działanom Rustoma Emomaliego, który wg nich on miał największy wpływ na wyniki w lidze, szczególnie na wyniki drużyny w której był prezesem i jednocześnie kapitanem drużyny. Rustom Emomali się nie przestraszył zamieszek i awantur z policją, wręcz przeciwnie dnia 28 czerwca ubiegłego roku, ojciec Emomali Rahmon podpisał ustawę, która ma odstraszyć potencjalnych awanturników, karą grzywny lub karą więzienia do lat 2.

   Natomiast obecnie reprezentacja Tadżykistanu zajmuje w rankingu FIFA dopiero 139 miejsce * i od czasu do czasu spada coraz co niżej w rankingu, najwyższe miejsce reprezentacja osiągnęła w 1997 roku zajmując 114 miejsce, najgorsze w 2003 roku - 180. Zajmuje ostatnie miejsce w grupie C, gdzie gra o awans do dalszej fazy w eliminacjach do MŚ 2014 z sąsiadem Uzbekistanem, Japonią i Koreą Północną, nie strzelając ani jednej bramki w 5 meczach! jeszcze jeden mecz pozostał z KRLD u siebie. Poziom piłkarzy reprezentacji Tadżykistanu jest bardzo słaby, ostatni wygrany mecz przez tę reprezentację był w marcu tamtego roku z rep.Sri Lanki ( 180 miejsce w rankingu FIFA * ) na wyjeździe, 2-0.

   Korea Płn. - Tadżykistan 1-0, jako wynik po 15 min. gry i jako końcowy

   Zmiana na stanowisku Prezesa Związku Piłki Nożnej w Tadżykistanie nie zmieni szybko stylu gry reprezentacji, być może z czasem jednak infrastruktura w wielu klubach Tadżyckich daje wiele do życzenia i pod względem wyszkolenia technicznego są lata świetlne od rep.Japonii czy Korei Płd., a większość, ba prawie wszyscy piłkarze, którzy grają w reprezentacji, są piłkarzami klubów z Tadżykistanu, tylko dwóch piłkarzy jest powoływanych spoza granic kraju z klubów rosyjskich z niższych lig niż Premier-Liga, odpowiednio z Szynnika Jarosławl i Neftechimik Niżniekamsk. Również wielkie wątpliwości może budzić nominacja Rustoma na nowe stanowisko, bez żadnego głosowania, przedstawiania kandydatury itp, po prostu nastąpił nepotyzm rodzinny ze strony rodziny Emomali, oczywiście na dzień dzisiejszy FIFA nie żąda wyjaśnień w tej sprawie.

    * stan na 15 stycznia 2012

   źródła zdjęć: gdb.rferl.org/neweurasia.net/eurasianet.org

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   ascalcin
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 16 stycznia 2012 18:17
 • czwartek, 12 stycznia 2012
  • Puchar Narodów Afryki 2012 - czas zacząć !

   Po raz 28-ty piłkarze z czarnego lądu będą rywalizować o miano najlepszej reprezentacji na kontynencie Afrykańskim w dniach od 21 stycznia do 12 lutego 2012 roku. W odbywającym się co 2 lata pucharze, wśród 16 ekip są 3 ekipy, które zagrają w PNA po raz pierwszy!

   Rep. Bostwany po raz pierwszy wystąpi na PNA

   Mowa tutaj o reprezentacjach m.in Bostwany, Nigru czy współgospodarza pucharu, Gwineę Środkową. Są to zaskoczenia o tyle, iż brakuje nam znanych reprezentacji narodowych mowa tutaj o m.in Nigerii, Kamerunu, Algierii czy Egipcie! który wygrał PNA 2010 w Angoli.

   Rep. Egiptu, zwycięzcy PNA 2010 w Angoli

   Natomiast jeśli chodzi o faworytów tegorocznego turnieju to na pewno są to piłkarze Wybrzeża Kości Słoniowej, Ghany oraz w mniejszym stopniu Maroko, Tunezja czy znani nam piłkarze z boisk europejskich z RPA. Gwinea Środkowa wraz z sąsiadem swoim Gabonem organizują 28 edycję PNA. Mecze będą się odbywać na 4 stadionach po 2 stadiony z Gabonu i Gwinei Środkowej. Mecz otwarcia będzie rozegrany na mieszczącym prawie 36 tyś. ludzi stadionie w Gwinei Środkowej, a mecz finałowy już w Gabonie na stadionie, który pomieścić może 40 tyś. widzów zainteresowanych meczem finałowym PNA 2012.

   Stadiony w Gabonie :

   Stade d'Angondjé - 40 tyś.

   Stade de Franceville - 35 tyś.

   Stadiony w Gwinei Środkowej :

   Estadio de Bata- 35,7 tyś.

   Nuevo Estadio de Malabo - 15,25 tyś.


   TOP 5 reprezentacji najwyżej rozstawionych w rankingu FIFA

   stan na 12 stycznia 2012 :

   W.Kości Słoniowej - 16

   Ghana - 29

   Senegal - 44

   Tunezja - 59

   Maroko - 61


   Top 4 najsłabszych drużyn wg rankingu FIFA :

   Gwinea Środkowa - 151

   Sudan - 112

   Niger - 98

   Bostwana - 96

   Mogłoby się wydawać, iż wszyscy piłkarze np Gwinei Środkowej grają w rodzimej lidze, otóż piłkarze tej reprezentacji grają głównie w niższych ligach hiszpańskich, natomiast najwięcej piłkarzy, którzy grają w rodzimej lidze to piłkarze m.in z Libii, Bostwany czy Sudanu.

   Moussa Maazou najbardziej znany piłkarz rep.Nigru

    Większość reprezentacji szkoleniowcami są trenerzy spoza Afryki, bo aż 9 reprezentacji zatrudnia trenerów nierodzimych, natomiast tylko 7 zatrudnia swoich lub, którzy mają podwójne obywatelstwo w tym rodzimej reprezentacji, którą prowadzi. Oczywiście to się przekłada na grę piłkarzy, myśl szkoleniowa jest ważna oraz wyszkolenie w klubach tychże zawodników.

   Francuz Hervé Renard jako trener rep.Zambii

    Podział na grupy :

   Grupa A : Gwinea Środkowa, Libia, Senegal, Zambia

   Gruba B : W.Kości Słoniowej, Sudan, Burkina Faso, Angola

   Grupa C : Gabon, Niger, Tunezja, Maroko

   Grupa D : Bostwana, Ghana, Gwinea, Mali

   Wszystkie mecze będzie można obejrzeć w Eurosporcie i Eurosporcie 2, jak praktycznie każdą edycję PNA. Można mieć nadzieję, iż piłkarze od Sudanu czy Libii po W.Kości Słoniowej dostarczą nam emocji i będziemy mogli oglądać futbol na dość wysokim poziomie.


   źródła zdjęć : mtnfootball.com/cdn.chillnite.com/supersport.com/nilesports.com

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   ascalcin
   Czas publikacji:
   czwartek, 12 stycznia 2012 13:23

Kategorie

Kanał informacyjny

POLECANE STRONY :
Newsy z egzotycznych boisk

Liczniki wizyt