Wpis

poniedziałek, 30 grudnia 2013

Władimir Putin i Soczi 2014

Kolejny kraj zbojkotował Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi, które odbędą się na początku lutego i potrwają do niemal końca lutego przyszłego roku. Lista nieobecnych się wydłuża, wcześniej swój bojkot zapowiedział m.in. prezydent Francji François Hollande i Niemiec Joachim Gauck, również delegacja amerykańska nie do końca jest przekonana co do swojej wizyty w Soczi, a wczoraj pani prezydent Litwy także zapowiedziała, iż bojkotuje owe igrzyska. Powodem jest chociażby nieposzanowanie praw człowieka. Putin telewizję i radio ma, widzi i słyszy i ułaskawia wszystko i wszystkich. Mowa tutaj o działaczach z Greenpeace, członkiniach Pussy Riot a także na wolność po wieloletnim więzieniu wyszedł Michaił Chodorkowski.

Fot.1. Władimir Putin przy skoczni narciarskiej w Soczi

źródło: http://farm9.staticflickr.com/8377/8453049149_076f12518c_o.jpg

Jednak martwi mnie to, czy ten czas czyli od 7 lutego do 23 lutego będą świętem sportu. Kraj Krasnodarski, gdzie leży Soczi jest nieopodal Kaukazu. Kaukaz to epicentrum wojen i konfliktów. Separatyści w połowie 2011 r. już zapowiedzieli, że nie przepuszczą takiej okazji jaką są tak ważne igrzyska do zamanifestowania swojej siły i żądań wobec Kremla. Doku Umarow w połowie 2011 r. powiedział, iż to są: "gry szatańskie, które będą odbywały się na kościach przodków". Rosjanie wraz z Brytyjczykami po rozmowie D.Camerona i W.Putina doszli do konsesusu, aby wspólnie czuwać nad bezpieczeństwem. Rosja także do tej inicjatywy zaprosiła Gruzję, nie przypadkowo, gdyż od niej w 2011 r. oddzieliły się Abchazja i Osetia Płd., gdzie tam również aktywni są separatyści. Dla Rosji będzie to podwójnie trudne zadanie. Z jednej strony musi wypaść i pokazać, że warto na jej terenie organizować wielkie imprezy sportowe czy kulturalne, a z drugiej musi zadbać i to bardzo o bezpieczeństwo nie tylko swoich obywateli ale również i przede wszystkim gości zza granicy.

fot.2. Prezentacja Soczi 2014

źródło: http://farm5.staticflickr.com/4046/4397465020_603523ce7c_o.jpg


Miejmy nadzieję, iż XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie, będą walką na arenie sportowej w każdych dziedzinach sportowych a nie walką na ulicy na śmierć i życie, pomiędzy separatystami a rosyjskimi służbami bezpieczeństwa.

 

Autorski tekst pierwotnie ukazał się na: sprawyzagraniczne.salon24.pl

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
ascalcin
Czas publikacji:
poniedziałek, 30 grudnia 2013 07:28

Polecane wpisy

Trackback

Kategorie

Kanał informacyjny

POLECANE STRONY :
Newsy z egzotycznych boisk

Liczniki wizyt