Wpis

czwartek, 29 września 2011

Nowy stadion w Groznym, najnowocześniejszy obiekt na Kaukazie

Stadion pierwszoligowego Czeczeńskiego Tereka Grozny, zaczęto budować już w październiku 2009 roku.W tym czasie wjechały buldożery na teren, gdzie miał stać nowoczesny stadion w Czeczenii. budowa trwała niecałe 2 lata, gdyż pod koniec maja 2011 roku rozegrano pierwszy oficjalny mecz na nowo powstałym stadionie do tego czasu były tylko mankiety i graficzne prezentacje stadionu Tereka Grozny. Prócz 30 tyś. stadionu wybudowane zostały również, tysięczna trybuna z boiskiem do treningu ze sztuczną nawierzchnią ( na tym treningowym boisku bocznym gra również drużyna rezerw Tereka i różne grupy młodzików tego klubu). Planowane jest również zbudowanie basenów dla 500 osób, korty tenisowe, boisko do siatkówki i koszykówki, jak również sale do uprawiania boksu i zapasów, gdyż jak wiemy Ramzan Kadyrow jest miłośnikiem boksu( Mike Tyson'a ) jak i również różnych innych rodzajów tego rodzaju sportu.

komputerowa grafika przed budową stadionu.

Stadion Tereka jest najnowocześniejszym obiektem sportowo-piłkarskim w zniszczonym przez dwie wojny Czeczenii, ba nawet na Kaukazie, nawet w sąsiedniej republice Dagestanie, nowa potęga Anży Machaczkała nie ma tak świetnie prezentującego się stadionu jak Czeczeński klub. Anży, która staje się powoli potęgą piłkarską w Rosji gra na stadionie zbudowanym od podstaw w 1927 roku, który zna nawet czasy Józefa Stalina stadion, który mimo wszystko w 2000 roku został przebudowany i odremontowany. Stadion im.Akhmada Kadyrowa nie trudno zgadnąć jaki ma kolor krzesełek,i tak to są kolory zielony, biały i czerwony mający przypominać flagę Republiki Czeczeńskiej z jednej strony z drugiej jest napis na większości krzesełek koloru czerwonego Grozny w języku rosyjskim oraz FK Terek również w języku rosyjskim, na zielonej większości krzesełek widnieje napis Akmadowa Kadyrowa.

 

Przed meczem Terek - Krylja Sowietow ( 2-0 - Liga ) 18/06/11

Prezydentem Tereka jest znany prezydent Czeczeński, Ramzan Kadyrow, który bez namysłu nazwał nowy stadion im. swojego zmarłego w zamachu ojca Akhmada Kadyrowa, ba nawet przy głównym wejściu na stadion widnieje wielki portret w kolorze jego oraz obecnego premiera i byłego prezydenta Rosji Władimira Putina.

Pełne trybuny stadionu na pierwszym meczu na tym stadionie z Anży ( 20/5/2011 - Liga )

Stadion może pomieścić 30 tyś. widzów taka liczba od otwarcia w maju 2011 roku zdarzyła się jak na razie tylko dwa razy. Pierwszy raz to 12 maja, kiedy to przyjechały byłe gwiazdy futbolu m.in Maradona, Figo, aby otworzyć nowy obiekt rozgrywając mecz z drużyną złożonych z piłkarzy Tereka, polityków czy samego Ramzana Kadyrowa. Drugi raz 30 tyś. to było już w oficjalnym meczu ligowym, ba w meczu derbowym rejonu Kaukaskiego, gdyż na stadion im.Akhmada Kadyrowa zawitała Anży Machaczkała. Z Machaczkały stolicy sąsiedniego Dagestanu do Czeczeńskiego Groznego pociągiem jest ok.3 godz i 20 minut.

Kibice Dagestańskiej Anży Machaczkała przed głównym wejściem na stadion.

Średnia frekwencja na meczach to plus/minus 16 tyś widzów na jednym meczu oto przykładowe 3 mecze :

07/08/11 - Spartak Moskwa ( 18 tyś. ) - Liga

18/09/11 - Lokomotiv Moskwa ( 12,5 tyś. ) - Liga

21/09/11 - Torpedo Władimir ( 12,7 tyś. ) - P.Rosji

Sprawa ceny biletów jest następująca otóż bilety na mecze Tereka na owym stadionie kosztują na dzień dzisiejszy od 100 do 300 rubli * czyli w przeliczeniu na nasze PLN to jest granica od 10 zł do 30 zł * na każdy mecz. Cena nie jest zbyt wielka, jednak z drugiej strony przy 45%    ( stan na 2010 rok ) bezrobociu w republice to kwota 100 rubli jest wysoka nie mówiąc już o kwocie 300 rubli, więc też stąd ta niska frekwencja na trybunach nowoczesnego stadionu. Ramzan Kadyrow ma nadal nadzieję, że obiekt zbudowany za m.in jego pieniądze stanie się obiektem na mistrzostwa świata, które odbędą się w Rosji w 2018 roku.

 

* dane na dzień 29 września 2011 -

kurs walut rubla rosyjskiego w NBP ( 0,10 gr )

zdjęcia : fc-terek.ru/Guardian.co.uk/img-fotki.yandex.ru/farm3.static.flickr.com

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
ascalcin
Czas publikacji:
czwartek, 29 września 2011 19:00

Polecane wpisy

Trackback

Kategorie

Kanał informacyjny

POLECANE STRONY :
Newsy z egzotycznych boisk

Liczniki wizyt